PVC Atık Su Boruları

PVC borular günlük yaşantımızın her alanında kullanabileceğimiz borulardır. Çok katlı konutlar, okullar, alışveriş merkezleri, hastaneler ve daha pek çok farklı alanda kullanılan PVC atık su boruları kauçuktan imal edilmedikleri için daha uzun ömürlü ve sağlıklı kullanım avantajları sağlarlar. PVC borular oluşan kirli suların taşınması ve tahliye edilmesi amacıyla kullanırlar. Ayrıca koruyucu görevini de üstlenen PVC borular sayesinde farklı sıvıların aktarılması da mümkün olabilmektedir.

Günümüzde PVC atık su borularının giderek yaygınlaşmasının sebepleri arasında öncelikle korozyondan etkilenmemesi ve paslanmaması bulunmaktadır. Kireçlenme ve küflenme gibi kire ve pasa dayalı olumsuz durumlar PVC atık su boruları kullanıldığı zaman asla yaşanmamaktadır.

PVC Atık Su Borularının Avantajları Nelerdir?

50 ile 100 yıla kadar uzun kullanım ömürleri ve dayanıklı yapıları sayesinde her alanda vazgeçilmez bir tahliye parçası haline gelmiştir. Ayrıca montaj kısmının daha kolay ve pratik olması ile ağır işçiliğe ihtiyaç duyulmadığı için de pek çok kişi tarafından PVC tercih edilmektedir.

Boruların üretimleri çapına bağlı olarak et kalınlığının hesaplanması ile gerçekleştirilir. Genellikle borunun sürekli olarak karşılaşacağı basınç göz önünde bulundurularak et kalınlığı seçilir. Kullanılacak ortamın özellikleri ve sıcaklığı üretim aşamasında önemlidir.

Sıcaklık arttığı zamanlarda borunun tasarımının tekrar kontrol edilmesi ve gerekli olduğu durumlarda yeniden yapılandırılması gerekmektedir. Kullanacağınız PVC borunun su basıncına ve sıcaklığa karşı dayanıklılığını iyice tespit etmeniz gereklidir. Sıcaklık değerinin yüksek olacağı durumlarda çapraz bağlanmış polietilen ya da polipropilen kullanılmalıdır.